My pyráty...

Pokud máte rádi moře, yachting, srandu, pivo, atd., pak jste tady správně

Máme více možností.

a)      Jedeme vlastním autem. Je celkem pravděpodobné, že svému autu věříte, ale přesto je lepší před cestou zajet do servisu a autíčko nechat kompletně proklepat. Víme o čem mluvíme. Pokud se i tak něco posere, počítejte s tím, že auto služby v Chorvatsku jsou sice dobře dostupné, ale strašně drahé. To samo platí i pro tzv. zelená čísla jednotlivých automobilek a služby ÚAMK a podobné instituce. Za odtah rozstřeleného auta z Cresu si naši žlutí andělé naúčtovali cca 50.000,- Kč - prostě paráda.

   Letos při návratu z „chaty" tj. v roce 2007 byla nejnižší nabídka na odtah 10,- Kč/Km, což i tak dělá cca 16.000,- Kč (od Zadaru - prdla nám převodovka), což je pořád super palba. Proto předcházejme problémům a mějme domluvený známý, kteří jsou v případě potřeby ochotní vyjet na záchrannou misi. K tomu je potřeba větší automobil (dodávku) s tažným zařízením, vozík na odtah aut a řidiče s ŘP třídy E - vozík (dříve se ŘP rozšiřoval zadáčo, dnes již cca za 4.000,- Kč). Nezapomeňte veškeré doklady od záchranného auta a od vozíku!!! Dále je potřeba si dát pozor na váhu taženého vozu. Hadráři (rozuměj Rakušáci) nám nechali auto zvážit a zaplatili jsme pokutu 70,- € (podotýkám, že chtěli 140,-€) za přetížení o 7,4%. Jsou to prostě zmetci. Asi už tuší, že budou zrušení, tak kopou jak mohou - pozor na ně - nepřidělávejme si problémy.

Stálo nás to: nervy, naftu, Horcl asi spravuje Alešovi bazén, běžné poplatky... 


Poplatky: V Rakousku je potřeba mít dálniční známku, prodává se časová - dle doby na jak dlouho jedete (mají desetidenní). Ve Slovinsku je už také nutné koupit dálniční známku. Ovšem pozor, mají pouze týdenní, nebo měsíční! 

V Chorvatsku se platí na mýtnicích dle ujetých kilometrů. Upozorňujeme, že na mýtných branách bývají fronty a pokud je to možné, tlačit se k výjezdům, kde je umožněna platba kartou. Je také možné zakoupit krabičku jako mají kamiony, kterou dobíjíte kreditem jako mobil. Na tuto variantu se informujte už doma, protože není všude k dostání, každopádně však šetří nejvíce.

Dále se dá doporučit cesta přes Maďarsko. Zde je potřeba koupit Slovenskou dálniční známku. V Maďarsku se dají celkem úspěšně minout placené úseky. Pozor nevjeďte zpět do Slovinska :-).


Poplatek za stání v maríně je cca 40,- Kn/den. Je možno stát mimo marínu, ale to moc nedoporučujeme - krade se všude.


Pozn: je potřeba mít zelenou kartu (sice ji moc nechtějí vidět, ale co kdyby). Pokud jedete služebním autem, nezapomeňte písemný souhlas majitele firmy se zapůjčením auta k soukromým účelům - nikdy nevíte co se může stát...


b)      Jiná doprava. Některé cestovky a organizace - viz např. zde ,Vám zajistí i cestu tam a zpět. Potom nezbývá než jim zaplatit a věřit, že všechno dobře dopadne - většinou ano a máte to bez starostí. V případě a) i b) je dobré mít s sebou tzv. baviče, který zajistí bavení řidiče, aby nedej bože neuchrupnul!

c)      Letecky. Letenku je možno získat i za cca 2,- Kč, ale pozor je to bez poplatků, které činí cca 1.000,- Kč (jedna cesta). Vzhledem k tomu, že je potřeba se potom dostat ještě z letiště do maríny, což může taxíkem dělat celkem balík, je asi lepší jet autem. Je potřeba brát také v úvahu, že v éru jste také omezení množstvím báglů, které si můžete vzít s sebou.

 

POHODOVOU CESTU A ŠŤASTNÝ NÁVRAT PŘEJÍ

 

Viktor & Petr

 

 

 

Doprava - Zadar

Doprava - Zadar

* Děkujeme za návštěvu *
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one