32. Y 999 - JURE - 16.8. - 1.9.2007

  Y 999 - JURE - 16.8. - 1.9.2007  

Délka 9,98m, r.v. 2001, motor YANMAR 21,34 kW, tři kajuty, hajzlík + sprcha, salon, hlavní plachta do ráhna, hloubkoměr měří od hladiny.

Mínus - Nefunkční autopilot, lednice spíše nemrazí,nefunkční GPS, vysílačka má dosah tak 10m, nefunkční ukazatel stavu baterií, sklápěcí navigační stolek, nefunkční venkovní reproduktory, nefunkční havarijní čerpadlo (v režimu „auto"), absence záclonek v celé lodi, nebyly akumulátory do baterky (prej ať si je koupíme, že nám je proplatí), posléze odešla kotva - viz níže. 

Plus - pěkná loď, pohodlná, šlapací mořská voda.   

Posádka: Viktor Králík - skipper Petr a Liba Horákovi, Jiřka Adamcová   

TRASA:   16.8.2007 - Olomouc, Brno - marina Kremik - Odjezd z Olomouce (automobilem Ford Galaxi) cca v 16.30 hod. V Brně jsme naložili Horclovi.Odjezd z Brna v 18.30hod. Po klidné jízdě s mnoha „tabák" přestávkami jsme cca v 4,30 hod dosáhli Křemíku. Spánek před autem na písečku    Trasa Olomouc, Brno, Mikulov, Vídeň, Gratz, Maribor, Zagreb, Šibenik, Primošten (pokud to šlo, tak vše po dálnici). Nafta je zatím pořád nejlevnější ve Slovinsku. Pozor - v noci jsou otevřené pouze benzínky na tzv. slovinské dálnici!!! Ve městech a dědinách je zavřeno. 
17.8.2007 - Marina Kremik - průběžná rekreace v místní restauraci, prohlídka přístavu, koupání za benzínkou.    Důležité upozornění - benzínka v Kremiku je mimo provoz!!!    Dusno, vedro - hrůza. Spánek před autem na písečku - šušušutráách, ale dalo se to vydržet - prej jak pro koho (Jiřka).. 18.8.2007 - Marina Kremik - čekání na přebrání lodi v Mande Charter . I přes to, že jsme otravovali osazenstvo charterovky od cca 8 hod, loď jsme dostali až v 15.00 hod. Vzhledem k tomu, že bylo pekelný vedro, to byla fakt moc paráda. Na molech nejsou vozíky na bagáž, takže je potřeba zajet autem, až k molu a zbytek donosit pěškobusem.    Předání lodi proběhlo dost chaoticky, ale podařilo se.    Jinak v marině Kremik je dobře zásobený obchod (pokud si chcete s nákupem zajet k lodi jejich vozíkem, je záloha na vozík 100,-Kn), Navy Schop, info centrum (recepce) a restaurace s proměnlivě kvalitní obsluhou, ceny přiměřené - no, ale rekreace proběhla…WC a sprchy jsou jak u recepce - vedle restaurace, tak u mol. Parkování auta v marině stojí 25,- Kn/den. Do Primoštenu je to pěšky pěknej kus cesty, ale jezdí tam autobusek dle jízdního řádu za 20,-Kn.     Odjezd z Kremiku na ostrov Žirje, zátoka V. Stupica. Bojky (asi 30), ale všechno plné, kotvení na kotvu plus vyvázání na břeh. Příjemná zátoka - hloubka v bazénu až 30m, u pobřeží kolem 5m. Restauraci jsme nenavštívili. Rekreace proběhla na lodi z vlastních zásob. Ujeto cca 12,5 NM.    Tady jsme se setkali s druhou lodí naší výpravy „Alíkem a jeho rafany", která jela ze Šibeniku. 
19.8.2007 - Žirje, zátoka V. Stupica - na VIS, zátoka pod kótou 101 (vedle Komiže - bývalá dělostřelecká základna. Kotva plus vyvázání na původní molo. Je potřeba vypustit hodně kotvy (celou). U mola hloubka cca 7-8m, velký příboj i při malém větru. Super zátoka, možnost pikniku na pláži, koupání, prohlídka dělostřelecké základny. Přes den je potřeba počítat s tím, že zátoku celkem hojně navštěvují turisté i místní, kteří buď jezdí auty, nebo připlouvají po moři z nedaleké Komiže.    Rekreace proběhla z vlastních zásob - večírek na JURE vč. Alíkových rafanů. Ujeto 36,26 NM. 
20.8.2007 - VIS, zátoka pod kótou 101 odjezd na Biševo do Modré jeskyně.       V Mezuporatu není možno celý den kotvit - pouze od 16.00 do 8.00 ráno.         Zátoka u Modré jeskyně (vstupné 30,-Kn) byla plná k prasknutí. Pozor - hloubka v zátoce je 30-50m - na nějaký velký kotvení to není. Tam nám také odešla kotva - vypálené kotevní relé pro chod nahoru. Mande charter slíbil telefonicky opravu zítra ve 12.00hod ve městě Vis (uvidíme). Zatím v nouzi je možno kotvu vytáhnout natvrdo přiložením kontaktu „nahoru" na „zem" relé.    Od Modré jeskyně jsme proto jeli do Komiže na městské molo na muring. Fajn zátočka, elektřina, voda. Pozor, molo je dost vysoké. Přílivové vlny rozhoupaly celej přístav. Velmi neklidné. Cena 150,- Kn (15Kn/1m délky lodi)     V Komiži je spousta hospůdek a barůvek a picůvek. Je možno si zde dát Plzeň (a skutečně dobrou) za 20,-Kn/0,5l. Jinak ceny všeho jsou v oblasti běžné. Rekreace skvělá.    V noci jsme převazovali loď, chytali lávku a cizí fendry, atd. (moře v zátoce bylo toho večera obzvláště neklidné). Alespoň nás hřála myšlenka, že se máme lépe, než ti chudáci, kteří přijeli pozdě a neměli možnost zakotvit. Někteří projížděli bazénem skoro celou noc…Ti co měli aspoň to štěstí a chytli se někde na kovu, měli docela dobrou diskošku - lodě trsaly jak o život. Ne, že by to na molu bylo lepší, ale alespoň to nebylo tolik. Pozn. „Alíci" vychytali předposlední místečko na molu. Ujeto 9,43 NM. 
21.8.2007 - Komiža - Vis, městské molo (cíle dosaženo cca v 10.20hod) voda, elektřina - na molu, WC, sprcha - vedle recepce (pro Ty kteří už na Visu byli je recepce přemístěna do postranní uličky vedle tržnice, ale je to kousíček).    Čekáme na servismena. Přijel okolo 13.00 hod sám majitel na plachetnici a jak se zdá oprava byla úspěšná.    Cena kotvení na Visu 150,- Kn (15Kn/1m délky lodi)     Podél mola je spousta rekreačních objektů. Doporučujeme hospůdku RIVA (přímo na nábřeží), kde mají pivko za 15,- Kn, internet za 15,-Kn/0,5 hod a vůbec je  příjemná. Dále potom pizzerii Katharina (u benzinové pumpy), kde je skvělá pizza (velká 40,-Kn, malá 35,- Kn) a Plzeň za 15,-Kn.    Ráno je ve městě rybí trh. Trh s ovocem, zeleninou, kořalkou, vínem, sýrem, probíhá celý den. Na nábřeží také pošta, bankomaty, pekař, řezník, noviny (i české - stánek Svobodná Dalmacie), obchody se vším…    Skvělá rekreace.  Ujeto 10,45 NM 22.8.2007 - Vis, městské molo - ponorková základna na Visu. Ráno jsme posnídali v hospůdce RIVA a poslali jsme příspěvek na naše stránky.    Potom proběhlo doplnění vody a odjezd na benzinovou stanici k dočerpání ropy. Tankováno cca 19 l za 150,- Kn.     Popojeli jsme kousek za vjezd do města, kde je stará ponorková základna. Kotvení na hloubce cca 10m před základnou.    Vzhledem k tomu, že nám samozřejmě začalo foukat tzv. do držky, přejeli jsme kousek dál do zátoky proti majáku (hned první zátoka po zákazu kotvení). Příjemné kotvení, i když bylo nutno se vyvázat na břeh a to hned dvakrát. Kotvení u plážičky (oblázková, délka cca 7m) na hloubce 7-8m. Kamenité dno. Zátoka podle všeho slouží jako neoficiální nuda pláž.    Cca 50m do kopečku je domeček, v něm stará chorvatka prodává víno, slané ryby, olivy atd. Má tam takový posezení s nádherným výhledem na zátoku. Každopádně doporučujeme k ní zajít. Platili jsme celkem 130,-Kn. V ceně byl 1l dobrého vína 1,5l Jamnice (1 flaška), 3ks slané buchty s cibulí a slanou rybou, 3ks slané ryby s olivami (černými) - vše výborné.    Prohlídka ponorkového bunkru, koupačka, rekreace z vlastních zásob, rybolov - uloveny 2ks ryby, které pro svou „velikost" nebylo možno pozřít pouze čtyřčlennou posádkou a proto byly tyto vpuštěny zpět do moře.    Alíci nás opustili a odsunuli se na Sv. Klement do ACI mariny Palmižana (dle jejich udání je cena v ACI marině 350,-Kn za 9m loď) Ujeto 2,43 NM 
23.8.2007 - ponorková základna na Visu - Sv. Klement zátoka Soline bójka u restaurace Paradiso.   Vzhledem k tomu, že počasí je takové „nepřehledné", zatím čekáme na předpověď větrů od „Zindulkovy  rosňičky" (interní pojmenování na naší lodi je ZINDULROPUCHA - i přes hanlivé pojmenování je ropuška velice spolehlivá a věrná - DÍKY MOC).    Rosničková služba spočívá v tom, že zašlete SMS-kou na tel.č.  +420 603 561 891  - ověřte si v ČR, zda bude fungovat i pro Vás  - kam by jste chtěli další den jet a druhý den Vám přijde pravděpodobná předpověď větru a počasí.     Rosnička napsala, že by bylo možná dobře změnit působiště, takže jsme přepluli na Sv. Klement za ostrov Dobri na bójku (celkem jsou tady tři, ale pozor, první bójka od restaurace je asi chycená šroubem) u restaurace Paradiso. Zátoka je celkem dobře krytá a velká (v případě průseru se dá překotvit proti jakémukoliv větru). Na pobřeží jsou pěkná místa ke koupačce.    Hospůdka Paradiso je celkem fajn. Obsluha má trošku zmatek v hostech no a skoro ve všem. Pivo Karlovačko v láhvi 25,- Kn, jídlo dobré. Vyplatí se tam zajít, protože potom Vás nevyhodí z bójky.    Den pokračoval koupáním, opalováním a rekreací z vlastních zdrojů.    V noci pouze malá panika, když si vedle nás překotvila loď, která evidentně nevěděla, že jsme na bojce a hodila si kotvu tak, že do nás při změně větru málem napálili, ale vše dobře dopadlo. Ujeto 8,53 NM 
24.8.2007 - Sv. Klement zátoka Soline bójka u restaurace Paradiso - Sv. Klement, zátoka Vinogradišče. Vzhledem k tomu, že má funět pořád stejný NW-W vítr, popojedeme jenom kousek do zátoky Vinogradišče (dle 808). Jednalo se o asi nejkratší yachting na světě.    Výborná zátoka. Kotvení na hloubce cca 8m na kotvu plus vyvázání na břeh. Dno písečné, místy s rostlinami. V zátoce jsou kamenné a před restauracemi i písečné opalovací plážičky . Evidentně je zátoka hodně navštěvovaná, proto je asi vhodné přijet včas, tj. do 12.00 hod (někdy i rychleji). Zajíždí sem hodně občanů za účelem koupání a opalování, takže v zátoce vzniká tak trošku zmatek - není to však nic, co náš čtenář nezvládne.    Restaurace ZORI je dle všeho pouze pro ubytované hosty (snobárna).    Restaurace TOTO'S - Palmižana - HK -YACHT doporučuje!!!, která je cca 40m dále po pobřeží, uvítá všechny hosty a obsluha i ceny jsou normální. Je tady pěkný výhled na moře, nebo pěkný stín. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli pěkný výhled, seděli jsme na přímém slunci, takže jsme ještě ušetřili…J. Hospůdka je rozlezlá po mnoha malých úsecích, ohraničených palmami a jiným rostlinstvem - prostě paráda. Pivo nalévají do předchlazených sklenic. Dále také bylo zjištěno, že strava jest skvělá. Jedli jsme pizzu šunka - pršut - super! Za 50,-Kn. I ostatní jídla a saláty vypadaly vizuálně skvěle a během našeho pobytu nikoho neodvezli. Ujeto 1,57 NM 
25.8.2007 - Sv. Klement, zátoka Vinogradišče.    Jak je již jasno z předchozího povídání, v této zátoce je pěkně, proto jsme v ní vydrželi ještě dnes. Bylo potřeba prozkoumat ještě:     Restaurace NOVAK - která je ještě o dalších cca 50m po pobřeží od TOTO'S. Dobrá restauračka, příjemné ceny (jídlo nezkoušeno).     Proběhla také návštěva ACI mariny Palmižana. Je to cca 10min pěšky přes kopeček. Krásná procházka sosnovým hájkem (v noci osvětleno). V marině jsou tři restaurace různých cenových skupin. Příjemná je zejména nová hospůdka Sv. Klement, která je hned při vstupu do mariny (vstup pěškobusem ze zátoky).    K dispozici je také obchůdek se základními potravinami, který je otevřen 8.00 - 22.00 hod. Odtud je také možno se dopravit za památkami, nebo větším nákupem do města Hvar (lodní taxi - jedna jízda za občana činí 50,-Kn - jednosměrně, na zpáteční jízdu je „sleva" 100,- Kn). 
26.8.2007 - Sv. Klement, zátoka Vinogradišče - Hvar, zátoka Zarače    Ráno jsme v dobré víře vyjeli k vinaři na Sv. Nedjelju. Vítr měl neustále snahu se točit tam, kam nemá a hlavně se točil pořád dokolečka.     Po příjezdu na Sv. Nedjelju jsme zjistili, že vzhledem k vlnám není možno se vyvázat na molo. Pozor z venkovní strany, z moře, molo není rovné - má nos - a při větších vlnách hrozí poškození lodi.  Nezkoušeli jsme ani přistání v přístavku (plný člunků - malý manévrovací prostor - vjíždět buďto v zoufalství, nebo při bezvětří ). Jinak to tam vypadá dobře.    Proto jsme se vrátili do zátoky Zarače na bójku restaurace Zorače. (dejte si pozor na kterou bójku se uvážete, protože každá patří k jiné restauraci - restaurace jsou celkem jsou tři, bójek je pět). Je proto potřeba jít na rekreaci do té hospody u které jste přivázáni. Zátoka je pěkně krytá mimo východních větrů a celkem dělá dobrý dojem. Kotvení na hloubce cca 9m. Východní vítr v zápětí přišel, ale naštěstí ne moc silný, takže to bójka ustála.     Proběhla návštěva hospůdky Zorače. Pěkný výhled na zátoku i na moře. Mají vlastní bazének na langusty. Pivo pouze lahvové. Domácí travaricu jsme jim vypili a proto jsme museli přejít na višňovačku, která byla také skvělá. Podávaná jídla vypadala dost dobře.    Večer rekreace na lodi z vlastních zásob. Ujeto 11,58 NM 
27.8.2007 - Hvar, zátoka Zarače - Hvar,  zátoka Vela Garška (Jelení zátoka*).     Ráno po koupeli, jsme vyjeli do zátoky Milna, kde jsme předpokládali obchůdek k doplnění zásob. Zátoka však funguje jako kemp a všude jsou vyvázány člunky, takže jsme tam ani nekotvili.    Z nějakých neznámých důvodů nám polovinu cesty nefungoval rychloměr. Před Hvarem se zase nějak zázračně zapnul - nu vot eto těchnika…    Přejeli jsme do města Hvaru na  kotvu v bazénu před městem. Horáci vyrazili člunkem na doplňovací výpravu (voda, travarica, kruh, cibule…).    Hvar je velice rušný přístav s velkým pohybem lodí - takže žádnej klídek na kotvě - izlety a jiné prohlídkové lodi jezdí sem a tam a často to hrnou půl metru od Vás . V případě, že jako my, jedete jenom nakoupit, je nutné, aby někdo zůstal na palubě a hlídal, aby přes Vás někdo nehodil kotvu atd. odjezd z Hvaru směr Vela Garška.    Kotvení v zátoce Vela Garška - kotva plus vyvázání na břeh.pěkná zátoka s hloubkou cca 11m. Dno písek, tráva. Břehy padají hned do moře. Kotva místy špatně drží.    Zátoka je podle všeho velice hojně navštěvovaná výletníky, kteří na noc odjíždějí.(kotví tu i Izlety a větší vyhlídkové lodě)    Činnost v zátoce - sledování kotvení nově připlutých, koupání, jídlo, rybolov, rekreace z vlastních zásob.    V noci konečně přijeli i češi, kterým jsme jasně vysvětlili, kde máme kotvu, aby nám ji v zápětí vytáhli…No po drobných úpravách našeho ukotvení, bylo vše v pořádku.    * Na malé rozpadávající se molo přišel čistokrevný jelen. Moc jsme to nechápali. Vybral odpadkový koš na břehu a pochtíval po jachtařích žrádlo….Proto interní pojmenování Jelení zátoka. Ujeto 14 NM 
28.8.2007 - Hvar,  zátoka Vela Garška (Jelení zátoka) - Brač, zátoka Milna, marina Vlaska.    Ráno jsme v úplném bezvětří  vyrazili směr Brač. Na moři jsme zkoušeli jezdit na lávce, ale moc se nám to nedařilo, buď byla špatná lávka, nebo krátké lano, nebo jsme moc těžcí. No alespoň jsme se okoupali.    V zátoce Milna na Brači jsme doplnili ropu. Tankováno cca 15l nafty za 115,- Kn (včetně tringeltu). Pěkná benzínka, dost místa.    Po naplnění nádrží jsme přepluli do mariny Vlaska. Velice pěkná marina, všechno v ní funguje. 808-čky nekecají, příjemní majitelé. Hned při kotvení se nás ptali, zda ráno chceme čerstvý chleba a vůbec je všechno takové rodinné. Voda na molu je rozvedena z bubnů, takže není potřeba vlastní hadice. WC i sprchy jsou ve standardním provedení a k dispozici je i pračka (za 45,-Kn).Od 12.00 - 14.00hod je WC a sprcha zavřená za účelem úklidu. Všude čisto. HK-YACHT doporučuje!!!. Sranda je, že je to asi jediná marina v Chorvatsku, kde se nedomluvíte chorvatsky (asi jsou to skutečně holanďané). Domluva je však i tak skvělá tzv. „jachtařinou". Cena za 4 osoby a loď je 280,- Kn.    Kousek od mariny je ohraničená pláž s restaurací Plaža. Koupání fajn, obzvláště když  jede trajekt - vlnky. Restaurace Plaža je velmi pěkná, pouze obsluha je někdy trošku laxní. Pivo točené Staro Češko za 15,- Kn. Kuchyně výborná. Venkovní pec a gril.    Pěkná je také procházka do městečka podél zálivu směrem k ACI marině. Je to sice kousek, ale možná je lepší jet na člunku. Výlet se ale určitě vyplatí. Ve městečku jsou obchody a velice příjemné hospůdky na nábřeží, za velice příjemné ceny.    ACI marina v cípu zátoky, zdá se býti chaotická… Není moc velká a připadala nám taková divná. Cena za kotvení nezjištěna. Ujeto cca 12NM 
29.8.2007 - Brač, zátoka Milna, marina Vlaska - Šolta, zátoka Nečujam    Ráno sprcha a odjezd směr Šolta.    Kotvení v zátoce Nečujam na kotvě u prázdninové osady na hloubce cca 12m. Dno porostlé rostlinami. Pozor na koupací zónu u pláže. K dispozici asi tři restaurace, pláž, sladkovodní bazén, stánek s novinami a suvenýry, market, diskotéka...    Navštívili jsme restauraci PUNTA (otevřeno 12.00 - 24.00hod). Standardní restaurace, standardní ceny, nadstandardní WC. Pěkný výhled na zátoku, vlastní plážička. Příjemná rekreace.    Večer rekreace na lodi z vlastních zásob a pozorování kouře z požáru na Hvaru. Ujeto 6,79NM 
30.8.2007 - Šolta, zátoka Nečujam - Veli Drvenik,  zátoka Drvenik    Po klidné noci jsme nabrali kurz na Veli Drvenik. V zátoce Drvenik bylo provedeno přistání na kotvu s vyvázáním na západní molo. Kotva sice držela, ale větřisko s námi moc kývalo a loď narážela do mola, takže jsme přejeli na druhou stranu zátoky ke kostelu a přivázali jsme se k molu. Hloubka je cca 5m. Klidné kotvení - záruka klidné noci.    Ve vesničce je spousta rekreačních objektů, pošta, obchod a kotviště trajektů, možnost vynesení odpadu.    K rekreaci využijeme restauraci JERE (už byla vyzkoušena před dvěma roky), která vyčnívá nad zátokou.    Hospůdka Jere je rodinný podnik velice vhodný k požívání veškerých nápojů a jídel. Rekreaci bylo spotřebováno spousta točeného piva a travarice. Dále potom 1kg olihní, 1kg krevet, několikero salátků a pršutu.    V restauraci je také k dispozici internet (druhá SMS z cesty). Modem je však asi zanešen slanou vodou - rychlošnek.    Noc byla skvělá. Ujeto cca 10NM 
31.8.2007 - Veli Drvenik,  zátoka Drvenik - Marina Kemik - Brno, Olomouc    Vzhledem k tomu, že nic netrvá věčně, míříme k domovskému přístavu lodi JURE do mariny Kremik.    Po klidné jízdě jsme v marině přeložili harampádí do auta a čekali na předání lodi. To po delším čekání proběhlo OK.    
Cesta do ČR už byla horší. Všude kolony jak prase. Celkem jsme to jeli cca 13 hod.    No, ale konec dobrý, všechno dobré!   

Pokud někdy pojedete na 14 dní z mariny v okolí Primoštenu ( Šibeniku atd.), doporučujeme Vám, projet si tuto trasu. Není to žádné lámání námořních mil, ale velice příjemně strávená dovolená na moři.   

Pěknou cestu přejí: Viktor, Petr, Liba, Jiřka 

Po moři ujeto - 135,54 NM 
Po souši ujeto - Olomouc, marina Kremik a zpět - cca 1.860 km    
Vyhledávání