Co si vzít na jachtu s sebou

Co si vzít na jachtu s sebou?

Pokusíme se Vám poradit co si na jachtu vzít s sebou. Nad tímto tématem je potřeba se pořádně zamyslet, protože jak na lodi, tak v dopravním prostředku kterým k moři jedeme (o tom příště), jsme celkem dost omezeni skladovacím prostorem. Obzvláště když máme loď naplněnou posádkou po okraj. Věci, které si budeme brát s sebou lze rozdělit zhruba do těchto kategorií: 
1. potřeby pro plavbu 
Mapy - na každé lodi jsou tzv. „male karte", což jsou chorvatské námořní mapy, které k plavbě po Jadranu úplně stačí. Může se ale stát, že jsou poničené, nebo staré (chybí nové majáky, přístavy…), takže pokud máte svoji sadu map - vezměte si ji raději s sebou. Dále je dost příjemné mít s sebou tzv. „sedmičky"( nebo novější vydání 808) - průvodce Jadranem, kde jsou detaily jednotlivých zátok a přístavů. Tuto publikaci všem vřele doporučujeme a je k sehnání  cca 1.000,- Kč.        
GPS - na většině lodí je tzv. „mapový plotter" s GPS. Problém je, že většinou se jedná o starší přístroje, které mají malé obrazovky a jsou černobílé, což znatelně zhoršuje orientaci na přístroji a tím pádem i následnou navigaci lodi. Doporučujeme proto, pokud máte svoji navigaci (s příslušnými mapami), vezměte si ji s sebou. Nám se nejvíce osvědčila navigace GARMIN nainstalovaná v notebooku. Lze si v ní jednoduše „trasovat" a následně hlídat polohu lodi atd. ( v kombinaci s mapou a lodní GPS se už asi nemůžete zmýlit…někdy), není to sice levná záležitost, ale co českej člověk nevymyslí že? (osobně více). Notebook na lodi má ještě pár zásadních výhod. 
A) pokud máte připojení k internetu, je možno si stahovat aktuální meteorologické mapy, předpovědi počasí atd. - nejlépe zde . Připojit se můžete buď přes mobil - je nutno zajistit u provozovatele sítě ještě doma, abyste nebyli na moři překvapeni (signál je skoro všude), přes některý vysílač WI-FI - je nutno zjistit místního poskytovatele a zaplatit, nebo jednorázově v marinách - nezapomeňte, že v Chorvatsku se za všechno platí. 
B) je možno si vést elektronický deník. 
C) máte k dispozici DVD přehrávač pro večerní produkce (na většině lodí není televize a signál je stejně na prd). 
D) možnost okamžitého zálohování Vašich digitálních fotek a videí - každý se na to rád večer podívá a zasměje se . POZN: pozor na napájení. Je potřeba mít PŘEDEM vyzkoušený adaptér na 12V s automobilovým konektorem a redukcí do notebooku, nebo tzv. střídač, který vyrábí ze stejnosměrného 12V napětí střídavé 230V. Tato varianta je ale dobrá k dobíjení telefonů a jiných spotřebičů (baterky, „kartáčky na zuby" atd.) a to z důvodu, že malé střídače mají malý výkon a notebook stěží utáhnou a střídače s dostatečným výkonem jsou hodně veliké. O energetickém problému na moři někdy příště více.      
Dobrá baterka na svícení - na lodi sice jsou, ale většinou kvality nevalné (bludičky). Baterka by měla být voděodolná a pokud možno dobíjecí, aby nebylo nutno tahat s sebou záložní články. I dobíjecí článek doma prověřte, jestli ještě něco vydrží, aby vám potom potmě nebylo smutno. Pro jistotu mějte s sebou i náhradní žárovku. Dobrou baterku obzvláště oceníte při nočním kotvení, nebo vyplouvání, nebo při cestě z hospody k lodi ukotvené v nějaké zátočce bez přístupové cesty… 
Lana - na každé lodi je základní sada lan, ale pro vyvázání na břeh většinou nestačí. Je vhodné si vzít s sebou cca 20m lana pro strýčka příhodu (my vozíme 50m). pro tyto účely postačí třeba staré horolezecké lano atp. pokud se však chcete věnovat jachtingu více, zakupte raději lano svoje v jakémkoliv jachtařském obchodě - varianta pro movité. Pro ty kdo moc peněz nemají kupte lano u našich výrobců jako je třeba Juta Olomouc (stejně to co kupujete je většinou vyrobeno v ČR - v lepším případě) - cena se podstatně zlepší...(lana mají i v dobrém železářství). 
Další celkem nezbytnou součástí jsou tenká lanka na různé „přivázat, upevnit, uvázat flašku k záložní kotvě, atd.". Na tohle je nejlepší klasická prádelní šňůra v lepším provedení. Na drobná přichycení a opravy se hodí tzv. „vázací elektrikářské samozdrhovací pásky", tím upevníte skoro všechno. -          
Nářadí -   na lodi většinou „nějaké" nářadí je, ale na to naprosto nespoléhejte. Dobré je si s sebou vzít alespoň křížovej a obyčejnej šroubovák, kombinačky, sikovky, pár druhů SK pásek,  vadasku SN2 (zkoušečka malého napětí) a základní klíče. Je to sice minimum, ale pořád to stačí na opravu k dojetí do nejbližšího přístavu - pokud se nestane něco většího…    snad bude fungovat vysílačka, nebo mobil. 
 Fendry - (taková vycpávka proti tření lodi o loď, lodi o molo, lodi o cokoliv) pokud máte, nebo zakoupíte, je vhodné s s sebou vzít tzv."balón", (opět celkem průvan v peněžence, ale vyplatí se - ve většině jachtařskejch krámů k dostání - někde na objednávku), který nebývá často výbavou lodi a slouží k hlavně  k odrážení lodi od mola při kotvení. Jeho význam jistě oceníte. 
2. oblečení 
Každopádně si nezapomeňte plavky a letní oblečení - přece jenom jedeme k moři ne?   
 V žádném případě nezapomeňte nepromokavé oblečení,  buďto tzv. jachtařské „žluťáky", ale stačí i např. Gore Texové oblečky co máte na lyže, nebo  úplně postačí rybářská dvoudílná pláštěnka (sice neuděláte parádu, ale účel to splní). Je vždy potřeba, aby bylo proti vodě a větru kryté celé tělo (pod to si vezměte něco teplého, aby se Vám vrchní oblečení nelepilo na tělo). Není to nic pěkného, když  Vás to promočí a profoukne a čeká Vás celý  den na moři.      
Sadu něčeho teplého na převlečení       
Dobré sluneční brýle - pokud možno se šňůrkou kolem krku, aby Vám je vítr neufoukl.        
Rukavice - proti odření rukou lanem. Nedělejte hrdiny, skutečně se vyplatí utratit v nějakém Navy Shopu (nebo na netu - viz. odkazy) nějaký kačky za jachtařský rukavice. Popř. stačí i cyklistické rukavice, ale pozor - nemají kryté prsty. 
Boty na loď musí mít podrážku, která nezanechává čáry na podlaze a měly by mít protiskluzovou podrážku. Lepší, když mají zavřenou špičku - to aby jste si bolestivě neskopli palečky o nějaký výstupek na lodi - je jich tam dost!        
Potom už jenom stačí nějaký obleček do hospody a hotovo. - 
Netahejte s sebou zbytečně celý šatník, za prvé si zbytečně ubíráte drahocenné místo, a za druhé se Vám hadříky stejně pokrčí. 
3. Jídlo 
Nepřehánějte to. V každé marině a v každé vesnici, či městečku jsou dobře vybavené obchody, kde jsou suroviny a potraviny možná lepší kvality než u nás. Ceny jsou relativně příznivé, nemá proto cenu s sebou tahat tuny jídla, které se stejně zkazí. 
Stačí si vzít nějaké trvanlivé jídlo na cca 3 dny (konzervy, nebo něco takového), nějaký dobrotky (bonbony, oplatky…) a zbytek je lepší koupit čerstvé na místě. 
Vhodné je taky navštívit místní trhy, kde je také slušný výběr všeho možného. 
POZN: ryby se snažte koupit na moři od rybářů, kteří se vrací domů. Budou určitě levnější. 
Nebojte se chorvatské kuchyně v nejrůznějších hospůdkách, není to sice nejlevnější, ale stojí to většinou za to.
Další důvod proč s sebou netahat spousty jídla je ten, aby jste zbytečně „nenasrali" chorvatské celníky. Ti jsou schopni Vás s velkýma zásobami i nepustit přes hranice. Argumentují tím, že u nich mají jídlo taky a mají pravdu.      
4. Pití 
Nemá cenu s sebou tahat nealko. Vezměte si pouze na cestu a zbytek kupte na místě. Fakt nemá cenu s sebou tahat tuny balené vody. 
Pivo - kdo je fixován na svoji značku, ať si přiměřené množství vezme s sebou, ale skoro všechna piva točená a prodávaná v Chorvatsku jsou někdy pitelná a „osvěžující". Lze sehnat i Plzeň a to jak flaškovou, tak i  točenou. Je sice drahá (cca 20,- Kn - točená), ale jsme přece na dovolené ne?    
Kořalka - pokud pijete Irskou, Skotskou, nebo nějaké jiné lepší chlastíky, tak ty si určitě vezměte s sebou, protože ty jsou v Chorvatsku „sakra" drahé. Pozor však na celní limity!!! Z vlastní zkušenosti však můžeme říct, že naprosto super jsou místní kořalky (Pelinkovac, Travarica a jiné) a cenově jsou naprosto přijatelné a stylové - prostě paráda!!!   
Víno - pokud vypijete velké množství vína, je také lepší dokoupit na místě. Vína nejsou špatná určitě si za slušný peníz vyberete. Doporučujeme nakoupit u soukromníků, kde je cena ještě lepší. 
Ostatní
Nezapomeňte kamery, foťáky, CD - čka (na lodích jsou přehrávače) a všechno na co jsme zapomněli. 
Samozřejmě nezapomeňte pas, kapitánský průkaz, seznamy posádky, připojištění a peníze. Kuny lze koupit i u nás, nebo je možno vyměnit eura přímo na místě. Doporučujeme vzít si s sebou cca 300,- € na osobu a týden (mimo kauce, poplatků atd.), protože nikdy nevíte, co se může stát. 


 Viktor & Petr     
Vyhledávání