Jak vybrat správnou loď

Jak vybrat správnou loď

 Nejprve si musíme položit zásadní otázku: plachetnici, nebo motorovou jachtu? 
Tohle si samozřejmě musíte rozhodnout sami, ale pokusíme se Vám trošku pomoci a to hrubým výčtem pro a proti:

 ·         Plachetnice:     
PLUS 
 menší pořizovací cena menší spotřeba paliva větší stabilita jak při jízdě, tak při kotvení (nekýve se tak) 
 plachetnice je prostě plachetnice 
 MINUS 
 větší ponor (kýl) - nepřistanete všude, kde by jste chtěli větší nároky na obsluhu - plachty je relativně pomalejší 

 ·         Motorová jachta 
PLUS       
Je pohyblivější, rychlejší       Má menší ponor - nemá kýl - lepší dostupnost v přístavech             
MINUS       
Nájem lodi bývá o dost vyšší než u plachetnice
Spotřeba paliva je dost vysoká a výrazně ovlivňuje celkové pořizovací náklady
Vzhledem k tomu, že nemá kýl, více se kýve. Velmi nepříjemné to bývá při kotvení na  bóji, nebo kotvě, když jsou větší vlny, nebo když kolem Vás pořád někdo jezdí. 

Ve vybavení lodí nejsou výraznější rozdíly. Všechny lodě už bývají standardně vybaveny kuchyňkou, lednicí, navigací, sprchou, WC, člunem atd. Některé vybavení lze za příplatek dokoupit u pronajímatele.
Dalším velice důležitým kriteriem pro výběr lodě je její velikost. Ta se odvíjí od počtu lidí na palubě. Ze zkušenosti nedoporučujeme naplnit loď do posledního místa, tzn., že pokud je loď tipovaná pro 8+2, mělo by na ní jet max. 6 lidí. My to řešíme tak, máme obsazenou příďovou kajutu a jednu zadní a druhá zadní kajuta je využita jako sklad. Je to velice výhodné z toho důvodu, že se Vám nikde nic neválí a že si posádka nešlape po hlavách. Obzvlášť velkej bugrajz vzniká, pokud někdo spí v salonu. To už se nepořádku nejde nijak zbavit a proto je možná lepší na to myslet dopředu a skutečně vybrat loď o něco větší, než skutečně potřebujete. Má to další výhody - je víc pitné vody, zbude víc piva, kořalky a jídla (no tohle samozřejmě berte s rezervou). 
Typ lodě a výbavu si můžete vybrat na stránkách charterových společností. Většinou jsou dobře popsané a jsou u toho i fotečky (většinou).
Hlavně si dávejte pozor na to co je v ceně nájmu a co je za příplatek, aby jste nebyli nepříjemně překvapeni. Jedná se většinou o úklid lodi, přívěsný motor k člunu, spinakr atd.!!! - tyto příplatky mohou být i dost vysoké a je potřeba se na takovou společnost vys…
Dále si zjistěte kolik budete platit kauci na loď. Výše kauce se pohybuje od 500,- do 5.000,- €,  což nejsou malé peníze, tak aby jste se potom na místě nezděsili. Jedná se o takovou zálohu, kterou Vám po ukončení nájmu chatrerová společnost vrátí. Samozřejmě za předpokladu, že s lodí nic neprovedete a nic z vybavení neztratíte. 

 Viktor & Petr     
Vyhledávání