Na moři

Na moři

O samotné jízdě se asi nemá cenu nějak moc rozepisovat, protože už o tom bylo popsáno mnoho papíru a stejně je na moři potom všechno „jinak". Všechno si musí člověk vyzkoušet na vlastní kůži .    
Takže pouze několik všeobecných rad: 
Je důležité, aby jste v každou chvíli věděli, kde se nacházíte. Toto není plané varování! To poznáte na moři, až přijde bouře, nebo mlha. I při jasném počasí je někdy problém s jistotou určit, co je ostrov a co pevnina, popř. za kterým výběžkem je zátoka, nebo přístav.  Obzvláště v Chorvatsku.         
Proto je nutné stále sledovat polohu lodi na GPS  kontrolovat ji s mapou a porovnávat se skutečností. 
Už před jízdou se podívejte na případné mělčiny, nebo skály, v trase, nebo okolí Vaší plánované cesty, aby jste na ně byli připraveni!!! 
Zjistěte si jaké nabýt počasí a jaký má foukat vítr, protože obzvláště v Chorvatsku se může vír i počasí změnit tak rychle, že se budete divit.           
Toto lze udělat několika způsoby:
Mapky větrů počasí bývají vyvěšeny v marínách a v městských přístavech (zkontrolujte zda jsou aktuální). 
Máte na lodi připojení k internetu, potom je aktuální počasí i předpovědi 
Máte někoho, koho zaškolíte doma v ČR a ten Vám bude předpovědi posílat přes SMS. 4.             
Zajistíte si službu automatického zasílání zpráv o počasí na mobil, prostřednictvím SMS u některého jachtařského spolku. 
Zajistěte si službu NAVTEX na mobil, bližší informace v časopise YACHT, ročník XII, číslo 9-2007, strana 40. 

Pozn: když jsme letos (2007) v Kremiku vraceli loď, říkal nám přebírající chorvatský skipper, že se počasí dokonale zbláznilo a je potřeba ho hlídat nejlépe jednou za dvě hodiny…. No když to říká, tak na tom asi něco bude.    

Každopádně nepředpokládejte, že počasí, které máte při vyplutí s Vámi pojede celý den, popř. noc. 
Určete si předem cíl své cesty a několik cílů náhradních. Obzvláště v sezoně se Vám nemusí podařit zakotvit hned napoprvé, tak je potřeba nezmatkovat a přesunout se do dalšího (náhradního) cíle.    
K tomuto plánování Vám skvěle poslouží tzv. 808-čky. Jedná se knihu formátu A4 s přesným názvem „808 přístavů a zátok - Jachtařský průvodce Jadranem" . Je to skutečně neocenitelný pomocník!!! 
Neriskujte a nepřeceňujte své síly. Neberte si moc k srdci příběhy zkušených jachtařů o zábradlí pod vodou, o parádní jízdě v bouřce, o tom jaká je to paráda ujet na jeden zátah 300 NM. Nebojte se, všechno jednou přijde.
Buďte rozvážní a nesnažte se být nebezpeční sobě, ani svému okolí.      
Nastavení plachet je další věc, která se probírá stále dokola. Nejlepší učitel je zkušenost. Přesto lze doporučit knihu „PLACHTY - Vše o seřizování plachet a takeláže". 
Při jízdě na motor se nesnažte předehnat motoráky (stejně to nejde) a netočte motor na max. V marině Vám většinou řeknou jaké jsou optimální otáčky, jak pro motor, tak pro spotřebu.   

Co by stálo za to si přečíst:
-      808 přístavů a zátok, autor Karl-H. Beständing
 -      Plachty, autor Ivar Dedekam 
 -      Uzly, autor Gordon Perry
 -      Jachting, autor Mike Karton
 -      Lodní dieselové motory, autor Tim Bartlett
 -      Přívěsné motory, autor Tim Bartlett 
 -      Minimum o počasí, autor Vladimír Vondráček
 -      Časopisy Yacht a Yachting Revue
 -      Atd. 

 Šťastnou plavbu přejí Viktor&Petr.     
Vyhledávání