Přebíráme loď

Přebíráme loď

 Vážení,    přebírání lodi v marině je nejdůležitější článek Vašeho výletu. Na tomto úkonu z 90% závisí, zda dostanete zpět svoji kauci. Přebírání lodi (check in) probíhá v každé maríně trošku jinak, ale všeobecně platí asi tohle: 
 TO SI PŘEVEZMETE (PAPÍROVĚ), TO MUSÍTE TAKÉ VRÁTIT!!! 
 Proto je velmi důležité zkontrolovat zda to, co je napsáno v „checklistu" je také skutečně na lodi a v jakém stavu. Pokud je něco poškozeno, nefunkční, nebo chybí vůbec, okamžitě to hlaste předávajícímu skipperovi a zapište to do checklistu (kopie musí jet s Vámi kvůli zpětnému předání lodi charterovce). Pozn: pokud jezdíte se stejnou charterovkou déle a je na ně spoleh, není nezbytně nutné přebírat loď „celej" den. Stačí zkontrolovat základní věci, ale…….jistota je jistota.    
Základní postup při přebírání lodi:    
1. trup a spodek lodi - vizuálně zkontrolujte, zda není trup nad hladinou poškozen (hlavně v okolí kotvy a zádi). Dále je velice vhodné si vzít brýle a zkontrolovat kýl, kormidlo a vrtuli, zda nejsou poškozené (při Vašem zpětném předávání si spodek lodi na 99% prohlídne potápěč). Jakýkoliv bouchanec hned zapsat!     Pozn: Loď je pod hladinou natřena barvou (nejčastěji modrou) proti uchycování mořských potvor, řas atd. Tato barva nezasychá a proto je možné, že je někde setřená, což samozřejmě nevadí.(na tuto barvu si dejte pozor při koupání - jde velice špatně smýt).    
2. paluba - spočítejte si fendry (když lodě kotví vedle  sebe tak to někdy vypadá, že jsou Vaše fendry i ty na vedlejší lodi). Pořádně si zkontrolujte věci v bednách pod sedadly (lana, jestli pasuje pumpa na člun na lodi, kanystr na palivo, olej do motoru, kanystr na vodu, přípojka el. energie, hadice na vodu, páka ruční pumpy na vyčerpání lodi, záložní páku na kormidlo, záložní kotvu atd.) Všechno vytáhněte a zkontrolujte funkčnost!!! Velice se Vám to vyplatí. Dále zkontrolujte propanbutanové bomby - zda jsou obě plné a mají funkční  závity.  Vyzkoušejte také veškeré osvětlení lodi - nic příjemného, když v noci zjistíte, že máte tmu. Dost podstatné je zkontrolovat, zda máte  vlajku domovské země a radarový odražeč (pokud je výbavou lodi).    Plachty - určitě je vytáhněte a pořádně prohlídněte, včetně lan, kování atd. Také si zkontrolujte, jestli na stěžni není nějaké ostré místo (např. chybějící stěžňový reflektor atp.) o co by se plachty mohly rozedřít. Pozor také na uchycení obou plachet. Roztáhněte také stříšku nad kormidlem - komplet. Zkontrolovat uchycení a kompletnost.    Kotva - určitě vyzkoušet. (pozor - většinou kotva jede pouze s motorem) Zkontrolovat, zda je konec řetězu pevně spojen s lodí!    Motor - určitě vyzkoušet! Měl by chytit „na drc". Pozor - startujte na volnoběh!!! :-)
Přístroje - všechny pořádně vyzkoušet - prakticky - a porovnat se skutečností. Zeptejte se jak měří hloubkoměr - zda ode dna lodi, nebo od spodku kýlu!!! Nechejte si nastavit, nebo si nastavte přiměřenou výstrahu hloubky (dáváme 3 m pod kýl). Autopilot musí otáčet kormidlem! Kurz na přístroji zkontrolujte s hlavním kompasem. Vindmetr….no to je vždycky problém - předpokládejte, že funguje, pokud ne, tak se na něj prostě nedívejte. Hlavní je, aby byla funkční stěžňová střelka - ukazatel směru větru na špičce stěžně!!!    
3. podpalubí - přesně si spočítejte vesty a postroje, světlice a všechno co se spočítat dá, aby to sedělo se seznamem (krom nádobí, na to se celkem kašle, akorát když něco rozbijete tak jim to řekněte, aby to mohli doplnit). Sundejte podlážky a mrkněte, jestli do lodi nějak extréme neteče a zkontrolujte pumpy pod podlahou (zvedněte plovák - jestli naskočí).   Motor - mrkněte jestli je dost oleje a jestli olej někde neteče. Prohlídněte klínové řemeny - v jakém jsou stavu a jak jsou napnuté).    VHF stanice - určitě zkontrolovat a vyzkoušet - to, že šumí, ještě neznamená, že funguje!    Navigace - proběhněte jestli jsou tam všechny mapy (dvě sady male karte), odpichovátka atd. Nakopněte GPS (pozor kartu někdy předávají zvlášť) a prověřte funkčnost!!! - minimálně se „musíte najít". Náměrový kompas zkontrolujte s hlavním kompasem, zda ukazují stejně.    Elektrovýbava - všechno si nechejte vysvětlit, kterej knoflík je od čeho, aby Vám na moři nejelo nic co nemusí. Vybitá baterie je moc velký neštěstí. Podívejte se v jakém stavu jsou baterky, zda nejsou zoxidované, povolené přívody atd. také si zjistěte, kde jsou bateriové odpojovače, pro případ, že by se něco dělo. Prověřte zda jede lednička a jak je nastavený termostat - doporučujeme v marině, když jste napojení na šťávu ze břehu, dát plný výkon, aby se lednička namrazila. Na lodi by také měla být sada záložních pojistek.    Palivo - ukazatel paliva na mnoha lodích ukazuje pořád plnou. Stav paliva proto pro jistotu zkontrolujte poklepem na nádrž (pozor některé lodě mají dvě nádrže). Pro jistotu hned po vyplutí načerpejte „plnou", ať máte jistotu.    Voda - vodu dotankujte stoprocentně čerstvou. Opět velký pozor na to, že mohou být nádrže dvě a víc, které fungují jako spojené nádoby (odvzdušnit, aby se nádrže naplnily úplně. Pokud je na lodi nožní pumpa na mořskou vodu, zkontrolujte, zda skutečně čerpá mořskou (slanou) vodu. Už se nám stalo, že nožní pumpa byla napojená na nádrže se sladkou vodou a to jsme se sakra divili, že nemáme vodu.    Dále si ověřte funkčnost splachování na hajzlíku, čerpadla ve sprše a zjistěte, kde jsou kohouty na uzavírání odpadů - v náklonech zjistíte k čemu jsou….. J    Vezměte hadici a postříkejte pořádně (zavřená) okna a zjistěte, jestli okny do lodi neteče - lepší je to zjistit hned. Při té příležitosti vyzkoušejte dveře do lodi - jestli jdou nasadit a zamknout.    Pořádně zkontrolujte papíry od lodi - pojištění, techničák, crewlist, registrace atd.      No snad je to z toho nejdůležitějšího všechno. Hlavně skutečně projeďte „checklist" pořádně položku po položce, aby jste měli jistotu, že všechno sedí.    

Vzhledem k tomu, že seznamy jsou většinou v angličtině, nebo chorvatštině, nabízíme Vám neocenitelnou pomůcku a to trojjazyčný „checklist" EN, HR, CZ ke stažení v sekci „Ke stažení". Doporučujeme vytisknout, zalaminovat a vozit s sebou !!!    

Hodně štěstí a šťastnou plavbu.   
Pokud jsme na něco zapomněli, tak nás laskavě upozorněte.  

Viktor & Horcl
Vyhledávání